ارور و خطاهای رایج در گوشی های اندروید

ارور و خطاهای رایج در گوشی های اندروید

سیستم‌عامل اندروید امکانات بسیار زیادی دارد و افراد زیادی مشتاق استفاده از این سیستم‌عامل جذاب هستند. در کنار این امکانات، در برخی مواقع مشکلاتی هنگام استفاده از آن رخ می‌دهد که باعث نارضایتی کاربران آن می‌شود. خوشبختانه اکثر این مشکلات با انجام‌دادن چند گام ساده قابل‌حل می‌باشد.

 در بسیاری موارد، بلافاصله پس از به‌روزرسانی نسخهٔ اندروید، اجرای برنامه‌های گوشی با مشکلاتی روبرو می‌شود. حل این دست مشکلات به بهبود کارکرد سیستم‌عامل گوشی شما می‌انجامد. با مطالعه این راهنما می‌توانید از مشکلاتی که پس از آپدیت اندروید برایتان رخ می‌دهد و نیز راه‌حل رفع این مشکلات آگاه شوید. شما می‌توانید با استفاده از بهبودهایی که اتفاق می‌افتد، از سیستم‌عاملی که حداقل مثل سیستم‌عامل قبلی‌تان کار می‌کند، بهره‌مند می‌شوید و ارور و خطاهای رایج در گوشی های اندروید خود را برطرف کنید.

ارور و خطاهای رایج در گوشی های اندروید

عدم حافظه کافی برای ذخیره سازی اطلاعات

به دلیل اینکه سیستم‌عامل اندروید، همواره یک میزان فضای ثابتی از حافظه را به هر برنامه‌ای که بر روی گوشی شما نصب شده و اجرا می‌شود اختصاص می‌دهد، امکان مواجه شدن با خطای کمبود حافظه برای کاربران بسیار رایج است. این ارور را ممکن است حتی زمانی که حافظه دستگاه شما هنوز پر نشده است، ببینید.

راحت ترین روش برای آزادسازی فضای بیشتری از حافظه داخلی، پاک کردن برنامه های بدون استفاده، غیر ضروری یا غیرکاربردی می باشد. در مورد برنامه هایی مثل اسپاتیفای(Spotify) که فایل های دانلود شده توسط آن ها غیرقابل دسترسی هستند، پاک کردن فضای اشغال شده به صورت دستی تا حدی دشوار خواهد بود؛ لذا به شما استفاده از برنامه ای مانند CCleaner را پیشنهاد می کنیم. اگر دوست دارید یک نمای گرافیکی از میزان استفاده حافظه گوشی خود را در یک صفحه به صورت خلاصه شده مشاهده کنید، می توانید برنامه DiskUsage را نصب کنید. این برنامه فضای اشغال شده توسط هر بخش را به صورت دسته بندی شده و رنگی به شما نمایش می دهد.

حذف کامل تاریخچه گوگل‌پلی

با اینکه نمی‌توان این روش را یک روش مؤثر و قطعی توصیف کرد، اما اگر پاک‌کردن حافظه کش باعث رفع مشکل نشد، بهتر است حذف قطعی تاریخچه گوگل‌پلی را امتحان کنید. برای انجام این کار، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گوگل‌پلی را اجرا کنید.
 • سایدبار سمت چپ را باز کنید و وارد تنظیمات (Settings) شوید.
 • گزینه Clear Local Search History را انتخاب کنید.

نحوه نصب مجدد گوگل‌پلی استور

شما فقط در صورتی قادر به پاک‌کردن برنامه پلی‌استور گوگل هستید که گوشی شما روت شده باشد. اگر قادر به مشاهده برنامه در منوی خود نیستید، احتمالاً آن را غیرفعال (Disable) کرده‌اید. برای فعال‌کردن مجدد آن می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • وارد منوی تنظیمات شوید.
 • به منوی برنامه‌ها بروید.
 • وارد شاخهٔ غیرفعال‌ها (Disabled) شوید.
 • پلی‌استور گوگل را انتخاب کرده و آن را فعال (Enable) کنید.

برخی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند به‌صورت پیش‌فرض دارای گوگل‌پلی نیستند. شما برای نصب گوگل‌پلی باید آن را از یک منبع متفرقه (ترد پارتی) دانلود کرده و نصب کنید. شما می‌توانید برنامه موردنظرتان را از APKMirror دانلود و نصب کنید.

عمل‌نکردن رابط کاربری (سیستم‌عامل اندروید ۹ و قدیمی‌تر)

گاهی وقت‌ها رابط کاربری سیستم (UI) می‌تواند دچار مشکل شود. درصورتی‌که راه‌اندازی مجدد گوشی باعث رفع این مشکل نشد، پیشنهاد می‌کنیم حافظه کش رابط کاربری سیستم (System UI) را پاک‌سازی کنید. برای پاکسازی حافظه کش باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد تنظیمات گوشی شوید و از بخش برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & Notifications)، گزینه‌ی See all X apps را انتخاب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که در قسمت بالای صفحه، مشخص کرده‌اید که تمام برنامه‌ها نمایش داده شوند. گزینهٔ پایین بروید تا System UI را پیدا کنید.
 • گزینه حافظه ذخیره‌سازی و کش (Storage & Cache) را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Clear Cache ضربه بزنید.
 • گوشی را مجدداً راه‌اندازی کنید.

نصب شدن یک بدافزار

درصورتی‌که نسبت به وجود یک بدافزار درگوشی اندروید خودتان، شک کردید، کافی است آن را حذف کنید. در صورتی که مطمئن نیستید کدام‌یک از برنامه‌ها دارای مشکل هستند، باید فرایند زیر را برای یافتن آن، دنبال کنید.

برنامه‌های ضد بدافزار زیادی وجود دارد که بیشتر آن‌ها هم برای فعال‌شدن نیازمند پرداخت پول هستند، اما استفاده از آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم؛ چراکه شما خود به‌راحتی می‌توانید بدافزار را پیدا کرده و حذف کنید. در بدترین حالت، ریست فکتوری گوشی می‌تواند باعث حذف بدافزار شود.

توجه داشته باشید که در حال حاضر Google Play Protect نیز برای حفظ امنیت گوشی اندروید شما فعال است. برای اطمینان یافتن از فعال بودن این ویژگی اندروید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد گوگل‌پلی شوید.
 • روی سه‌نقطه افقی در سمت چپ قسمت بالا ضربه بزنید و گزینه Play Protect را انتخاب کنید.
 • گزینه تنظیمات (Settings) را در گوشه سمت راست و بالا انتخاب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که گزینه Scan Apps with Play Protect فعال باشد.
 • نمایه Refresh را انتخاب کنید تا اسکن آغاز شود.