علت داغ شدن گوشی و راه های جلوگیری از آن

علت داغ شدن گوشی  به یک اصل ساده فیزیک برمی‌گردد: حرکت، موجب تولید گرما می‌شود. گوشی‌های ما مجبورند به طور فیزیکی چیزهایی را جابه جا کنند تا بتوانند کار کنند؛ بنابراین الزاما در طول این حرکت‌ها گرما تولید می‌شود. مقدار گرمایی که گوشی شما تولید می‌کند عمدتا با مقدار الکتریسیته که از آن عبور می‌کند متناسب است.

اگر در حال انجام بازی هستید که از واحد پردازنده مرکزی و گرافیک (که هر دو در سیستم روی تراشه مرکزی قرار دارند) کار زیادی می‌کشد، آن‌ها گرم می‌شوند چرا که به برق بیشتری برای انجام دادن وظایف‌شان نیاز پیدا می‌کنند. همین موضوع خطر خرابی قطعات داخل گوشی را بالا می‌برد. گاهی مواقع برخی از کاربران در هنگام بازی کردن با گوشی یا فعالیت‌هایی که دلیل داغ شدن گوشی موبایل است بعد از گرم شدن گوشی ناگهان آن را پرت می‌کنند.

پرت کردن گوشی روی مبل یا پتوی نرم در حالی که گوشی موبایل داغ است یکی از اشتباه‌ ترین کارهای ممکن است. زیرا وقتی دمای گوشی شما بالا رفته باشد ممکن است پایه‌های آی‌سی‌های روی برد گوشی شما ذوب شده باشند و با کوچک‌ترین ضربه ای جابجا شوند حتی ضربه‌ای که در حالت ممکن است هیچ ایرادی نداشته باشد. به همین خاطر وقتی گوشی شما داغ شده است باید در استفاده از آن بسیار دقت کنید و تا زمان سرد شدن گوشی موبایل سعی کنید کوچک‌ترین ضربه‌ای نیز به آن وارد نشود.

علت داغ شدن گوشی

دلایل داغ شدن گوشی و راه های جلوگیری از آن 

گرم شدن گوشی در حال شارژ

جهت اطلاع شما عزیزان هنگامی که شما گوشی‌ خود را شارژ می‌ کنید، به طور معمول کمی گرم میشود که البته این اتفاق به علت واکنش‌ های شیمیایی داخل باتری در حین شارژ است اما اگر حس کردید که گوشی شما بیش از حد عادی داغ شده است، به احتمال زیاد این اتفاق مربوط به شارژر گوشی است؛ بنابراین اگه متوجه گرم شدن بیش از حد گوشی شدید، باید در مرحله اول گوشی را از شارژر جدا و در جایی قرار بدهید تا خنک شود و مجددا با یک شارژر استاندارد امتحان کنید.

قرار دادن گوشی زیر آفتاب

بدون شک آسون‌ ترین روش برای جلوگیری بیش از حد داغ کردن گوشی این می باشد که زیر آفتاب قرار بگیرد؛ چون بیشتر اسمارت فون‌ ها پلاستیکی و تیره هستند و بنابراین عملکردشان در جذب گرما خیلی خوب است؛ بنابراین حواستان باشد که در روز‌های خیلی آفتابی گوشی‌ را در ماشین یا در بیرون روی میز جا نذارید.

ویروسی شدن گوشی

بدافزارها نیز جزء عناصری می باشند که می توانند به حرارت خطرناکی منجر شوند، البته هکر ها مایل به آسیب رساندن به شما نیستند، بلکه می خواهند داده های شما را در دست داشته باشند. اگر گوشی تان داغ می کند، پیش از هرچیز باید چک کنید برنامه های تان یا مستقیما از Google Play نصب شده باشند و یا از آن هایی که نصب کرده اید کاملا مطمئن باشید.

بازی کردن با موبایل علت داغ شدن گوشی

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود گوشی موبایل شما داغ کند، اجرای بازی های سنگین است بنابراین باید از این کار دست بکشید. بازی های سرگرمی حجم بالایی از بستر سخت افزاری گوشی شما را اشغال می کنند و با درگیر شدن قطعات دستگاه، رفته رفته افزایش حرارت و درنتیجه داغ شدن گوشی رخ می دهد. علاوه براین جالب است بدانید که اگر دستگاه موبایل از لحاظ سخت افزاری ضعیف باشد چنین اتفاقی بیش تر رخ می دهد. برنامه های دیگر نیز که موجب پردازش زیاد می گردند، دلیل داغ کردن گوشی موبایل می شوند.

علت داغ شدن گوشی اندروید

در گوشی‌های اندروید مثل سامسونگ و هواوی و شیائومی شایع‌ترین مشکل باتری آسیب دیده است. اما دلایل دیگری هم وجود دارند:

  • نرم‌افزارهای پس‌زمینه بیش از حد CPU مصرف می‌کنند.
  • روشنایی صفحه بیش از حد زیاد است.
  • فعال بودن اینترنت و نرم‌افزارهایی که ما معمولا برای دسترسی به اینترنت آزاد نیاز داریم.
  • اینترنت 3G معمولا مصرف باتری زیادی دارد چون امواج آن انرژی بیشتری دارند و باعث داغ شدن گوشی می‌شود.
  • بازی‌هایی که بیش از حد سنگین هستند.
  • گوشی ویروسی شده است.
  • باتری آسیب دیده است.

ایا داغ شدن گوشی ضرر دارد

وجود بدافزار بر روی گوشی شما دلیل داغ شدن گوشی موبایل شما می شود . سازنده بدافزار اصلا اهمیتی نمی دهد که گوشی شما آسیب ببیند یا نه . تنها چیزی که برای او مهم است داده های شماست . بنابراین اگر گوشی شما داغ شد و همزمان عملکرد گوشی شما نیز کند میشود ، بعید نیست یک بدافزار در گوشی شما وجود داشته باشد . اگر قصد دارید تا از ورود بدافزار ها به گوشی خودتون جلوگیری کنید یکی از مهم ترین راه ها این است که هرگز از منابع ناشناس اپلیکیشن نصب نکنید .

اگر با رایت تمامی نکات گفته شده در این مقاله همچنان با مشکل داغذ شدن گوشی مواجه هستید بهتر از به مرکز تعمیرات موبایل پارس ارتباط مراجعه کنید تا از ضررات احتمالی و جبران ناپذیر جلوگیری کنید.